מקום 7 כללי לאסטל ולאנו ו-20 לדניס וליא
שני זורקי הדיסקוס ממכבי תל-אביב התקשו להגיע לשיאם האישי לאור התנאים הלא קלים ששררו במהלך התח...

קורלימה לורנה עשתה את מה שציפתה מעצמה כשקבעה תוצאה טובה מהקריטריון האולימפי לריו במרתון. כעת תתחיל תקופה ההמתנה, מורטת העצבים, לחתימת שר הפנים על אישור בקשתה לקבלת אזרחות ישראלית

 

תקווה לקבלת אישור מהיר ולא מורט עצבים של אזרחותה הישראלית (צילום: טיבור יגר)קורלימה לורנה ממכבי ת"א הייתה קרובה להשיג א הקריטריון האולימפי בריצת מרתון כבר בתחילת ינואר, במרתון טבריה, אבל בקילומטר ה-39 היא נעצרה בגין היפוטרמיה. לא עברו חודשיים מאז, והיום (שישי) לורנה התייצבה שוב על קו הזינוק, הפעם במרתון תל-אביב, בניסיון נוסף לקבוע תוצאה טובה מ-2:45:00 שע'. זה לקח 2:40:16 שע', ניצחון במרוץ הנשים עם תוצאה טובה מהקריטריון הדרוש להשתתפות בריצת המרתון במשחקי האולימפיים בריו 2016. ראוי לציין כי התוצאה שהשיגה הרצה בת ה-28 טובה גם מהקריטריון המקורי שנקבע למשחקים האולימפיים ב-2016 (2:42:00) לפני שהוקל. עד כאן הרוב נראה ורוד וחיובי, אלא שלורנה טרם קיבלה אזרחות ישראלית, היא בעלת אזרחות קנייתית, וכך גם הייתה רשומה למרתון תל-אביב.

 

כבר 8 שנים היא נמצאת בארץ. תחילה כאם משק הבית של הקונסול הקנייתי בהרצליה, אולם לאחר מכן בזכות עצמה. ב-2011 היא כבר ניצחה בתחרויות החשובות בישראל, תחת אזרחותה הקנייתית. מאז ועד היום היא עשתה את רוב חייה בארץ, ובשלב מסוים נישאה למאמנה שהיה פרטנר האימונים שלה בעבר – דן סלפטר. היא העתיקה את חייה לארץ באופן קבוע, והשניים מגדלים את בנם רוי. בכל מבחן ענייני, ראויה לורנה לקבל אזרחות בלי קשר להיותה ספורטאית מחוננת, אולם האישור טרם נתקבל.

 

ביוני 2015 הגישה מירי רגב, שרת התרבות והספורט, בקשה לשר הפנים דאז, סילבן שלום – נא אשר ללורנה אזרחות ישראלית. מאז שלום עזב את המשרד אליו נכנס אריה דרעי, והבקשה נפלה בין הכיסאות. כעת, משקבעה לורנה תוצאה טובה מהקריטריון ועשויה להיות החברה השישית במשלחת האתלטיקה של ישראל לריו, סביר שתיפתח מסכת לחצים נוספת על משרד הפנים והעומד בראשו על מנת שיעניק לה את האזרחות אותה היא כל כך רוצה, גם בלי קשר לייצוג האולימפי.

היום כבר הספיקה לורנה לעבור בדיקת שימוש בחומרים אסורים על מנת שבמידה שהיא תקבל את האישור לקבלת אזרחות, התוצאה תוכר לצרכים האולימפיים. בסיום הריצה אמרה לורנה: "אני חיה בישראל ורואה בה כמדינה שלי. אני מאוד רוצה לייצג את ישראל בכל מקום בעולם, לבטח במשחקים האולימפיים".