מקום 7 כללי לאסטל ולאנו ו-20 לדניס וליא
שני זורקי הדיסקוס ממכבי תל-אביב התקשו להגיע לשיאם האישי לאור התנאים הלא קלים ששררו במהלך התח...

כעשרה רצים ורצות ישראלים שיזנקו למרתון טבריה ה-39 יחשבו, בחלקים ניכרים של המסלול, על ההזדמנות שנקראה בפניהם עם ההקלה בקריטריון האולימפי. המאבק על התואר הלאומי נראה פתוח

 צילום: מיכאל חורי
מרתון טבריה ה-39 מהווה הזדמנות כמעט נדירה עבור רצי המרתון הבכירים לקבוע קריטריון למשחקים האולימפיים בריו. גם בעקבות ההקלה בקריטריון האולימפי ל-2:19:00 אצל הגברים ו-2:45:00 אצל הנשים, לא נראה ביום שישי בצהריים שמחה של חמישה או שישה רצים שצלחו במשימה. אולם גם אחד או אחת יהוו סיבה למסיבה, קל וחומר אם יהיו שניים.

אחת ההפתעות שמצפות לחובבי המרתון תהיה התייצבותו על קו הזינוק של איילה סטאין (עמותת הצבי) – גדול רצי המרתון הישראליים בכל הזמנים. שיאן ישראל שקבע ב-2003 בוונציה 2:14:21 ואשר חצה את קו הגמר במרתון האולימפי באתונה 2004 במקום ה-20 הכללי, שב להתחרות אחרי שלוש שנות הפסקה. מצד אחד די ברור שהוא כבר מעבר לשיאו, אבל מנגד אם יש מישהו שיכול להפתיע את כולם, זה אחד הרצים שידע, יותר מכולם, להפתיע את אלו שיקבו אחריו. אפילו לורנה קיפלאגאט, מגדולת הרצות למרחקים ארוכים, לפחות במאה הנוכחית, שביקרה לאחרונה בארץ, ציינה יותר מפעם את שמו של סטאין בשיחות שהיו לי אתה. גם סוונך דסטאו ממכבי ראשל"צ נמצא כבר מעבר לשיאו. מבין הישראלים שישתתפו השנה, הוא בעל התוצאה השנייה בטיבה (2:20:07 שע'), גם אם זו לא הייתה מקנה לו אפילו הפעם את הקריטריון הדרוש, אם כי ברור שגם סוונך כבר מעבר לשיאו. השלישי, לפי סדר שיאיהם האישיים, הוא ימהרן יוסף מעמותת הצבי, שקבע לפני שנתיים 2:22:14 שע' עשוי גם הוא להתקרב לקריטריון הדרוש, כמו גם אסרט ממו מהסוללים ירושלים ששיאו האישי איטי ב-5 שנ' מזה של יוסף. אמיר רמון מעמותת הצבי שקבע 2:27:50 ב-2014, ינסה לשפר את שיאו, אם כי הוא כבר נראה גבולי מאוד אפילו לחלום. עבור אדיסו אסנקאו ממכבי ראשל"צ יהיה זה מרתון הבכורה. האם הוא יוכל להפתיע, ולו במעמד דוכן מקבלי המדליות.

 

בקרב הנשים נראה שקורלימה לונה היא המועמדת הבכירה לזכייה בין הישראליות, למרות שהרשויות טרם רואות בה כישראלית, אין ספק שהרצה המוכשרת שמבלה כבר את 6 שנותיה האחרונות בארץ ונשואה לישראלי – מאמנה דן סלפטר – ראויה לקבלת המעמד. אם תפרוץ את מחסום ה-2:45:00 שע', אולי גם מחסום ההכרה בה ייפרץ. לאחר שבמרתון ברלין זינקה ולא סיימה, הפעם נראה כי היא בעלת הסיכוי הגבוה לסיים כמנצחת המרתון הכללי. סבטלנה בחמנד מחזיקה בשיא האישי הטוב ביותר מבין הנשים שתשתתפנה במרתון (2:47:36), אולם קשה לראות כיצד היא מתעלה בגילה, ועם שלושה ילדים כדי לשפר את שיאה האישי בלפחות 2:36 דק', מה גם שהיא מעבר לשיאה. הלן וולפסון מא.ס. רמה"ש קבעה לפני שנתיים, בברלין, במרתון הבכורה שלה, 2:58:01 שע'. הפעם יהיה זה המרתון השני שלה. אחרי מחנה אימון של כחודש באתיופיה, חובת ההוכחה מוטלת עליה. היא ללא ספק מועמדת לזכייה באחת המדליות. מיגל אטיאס יודפת, גם היא מא.ס. רמה"ש, תחת הדרכתה של זהבה שמואלי, אמנם כבר השלימה ריצת מרתון ב-2011, אבל היא עשתה זאת כמכתיבת קצב ומגדירה את המרתון הקרוב כראשון "האמתי" שלה והיא ללא ספק תנסה להשתלב בין זוכות המדליות. רצה נוספת שראוי לשים אליה לב היא מנטאמר ביקאיה מאתלטי הסמטה דרום ת"א, עבורה יהיה זה מרתון הבכורה.