מקום 7 כללי לאסטל ולאנו ו-20 לדניס וליא
שני זורקי הדיסקוס ממכבי תל-אביב התקשו להגיע לשיאם האישי לאור התנאים הלא קלים ששררו במהלך התח...

כ-100 אתלטיות, מאמנות, מאמנים, ראשי אגודות השתתפו בכנס "אתנה" נשים באתלטיקה במרכזו האורחות לורנה קיפלאגאט ודנה וייס סיפרו להם על חוויות שהעצימו אותן והיוו דוגמה לאתלטיות הישראליות

 האתלטיות שקיבלו את התמריץ הכספי מ

"אתנה" ואיגוד האתלטיקה קיימו הערב (ראשון) כנס נשים אליו הגיעו כ-100 אתלטיות, מאמנות, מאמנים וראשי אגודות, ואותו הובילה שקד רוט – מתאמת "אתנה" באיגוד האתלטיקה. מספר אתלטיות קיבלו במהלך הערב תמריץ כספי על הישגיהן. שתי האורחות המכובדות בכנס היו לורנה קיפלאגאט – אלופה ושיאנית עולם בחצי מרתון וריצות שדה, ודנה וייס – אשת תקשורת ומגישת מהדורת חדשות סוף השבוע של ערוץ 2.

קיפלאגאט סיפרה את סיפור חייה. כיצד התאהבה בריצה בילדותה, כשרצה תחילה 5 ק"מ מביתה לבית הספר, והשלימה 5 ק"מ נוספים בדרכה חזרה הביתה. בחטיבת הביניים המרחק גדל כאשר הייתה שבה לביתה לארוחת צהריים ומבצעת 5 ק"מ נוספים כשחזרה שוב לביה"ס. "כשהייתי חוזרת הביתה פעם שנייה ביום, זה היה בהליכה, כשחרור", הסבירה. רק בגיל 17 החלה לממש את הריצה כקריירה מקצועית, אולם כשהייתה צעירה יותר נשמעה לקוד החברתי שלא קיבל האהדה בנות לבושות במכנסי ריצה. "המערכת הבית ספרית הייתה זו שעודדה אותי לרוץ. התחרויות בביה"ס העניקו לי מוטיבציה להיות טובה מכולן". משבגרה, אימצה לעצמה לורנה קוד משמעתי כמעט סגפני, ולבטח הקריבה למען הריצה את חיי החברה. "לבלות עם חברות היה עבורי כמעט אירוע שנתי. אלה ועוד הפכוה, בסופו של דבר, לאחת הרצות הטובות בעולם, עד כה, במאה ה-21.

 

דנה וייס תיארה את הקשיים שחוותה כאשה במערכת גברית. את התעוזה שנבעה למעשה מתמימות בימיה הראשונית כאשת תקשורת של עורכת דין בת 24. "כיום", סיפרה וייס בגאווה, "אני יושבת בישיבת מערכת שבועית שכוללת בעיקר נשים. רוב המערכת מורכבת מעורכות וכתבות". וייס הביאה את דוגמתה של אליס מילר כמוטיב שמוביל גם אותה, אחרי שסיקרה, ככתבת צעירה לענייני משפט, את הבג"ץ המפורסם של מילר – מהנדסת אווירונאוטיקה בטכניון שביקשה להיות טייסת הקרב הראשונה של ישראל, אשר הלכה נגד כל המערכת והצליחה, למרות שהמערכת, בסופו של דבר, הצליחה למצוא את הדרכים למנוע ממנה להגשים את חלומה. "אליס, כאשה, מהווה השראה עבורי. היא אחת שתגשים כל מטרה שיש לה בחיים".

 

רפי פלד, יו"ר איגוד האתלטיקה, ברך את האתלטיות: "אתן חוד החנית של האתלטיקה הישראלית: חנה קנייזייבה-מיננקו, מרגריטה דורוז'ון, אולגה לנסקי, מעין שחף, יפעת זליקוביץ', דיאנה ויסמן ועוד מובילות את האתלטיקה הנשית למקום חדש. יש לפנינו, כאיגוד וכמדינה, עוד הרבה מאוד כדי להגיע למצב שנשים תולכנה את האתלטיקה הישראלית, אבל הפעילות שלנו בשיתוף פעולה מלא עם 'אתנה' הם צעדים חשובים בכיוון הנכון".