מקום 7 כללי לאסטל ולאנו ו-20 לדניס וליא
שני זורקי הדיסקוס ממכבי תל-אביב התקשו להגיע לשיאם האישי לאור התנאים הלא קלים ששררו במהלך התח...

ישראלים רבים שישתתפו במרתון 2015, אבל אפילו לא רבע מהישראליםשמו של מרתון ברלין כבר הולך לפניו שנים כמרתון בו נשברים שיאי עולם. בשנים האחרונות הוא הפך גם ליעדם של מאות רצים ישראלים חובבים שמבקשים לשפר את שיאם האישי או אפילו להיות חלק מהחוויה שכוללת למעלה מ-40 אלף רצים. בין מאות הישראלים יש כמה שראויים, במידה זו או אחרת, לתשומת לב גדולה יותר.

הבכירים בין כל הישראלים הם הרצים של זוהר זימרו – טסמה מוגס מאתלטי אורן השרון ובריהון וובה מעמותת הצבי. החניכות (קורלימה לונה ואזאוונט טקה) והחניך (מארו טפרי) של דן סלפטר במרתון הבכורה שלהם; 10 רצים של זהבה שמואלי ועוד מספר רצים בולטים, ביניהם מלקאמו ג'מבר, ואלו מצטרפים לעוד למעלה מ-200 רצים חובבים שירוצו ברחובותיה של ברלין. בסוף השבוע חוו באי המרתון בברלין מזג אוויר נפלא לסיום האימונים וההכנות, וביום ראשון מאות אלפים ייגדשו את רחובות הבירה הגרמנית ועוד מיליונים ברחבי העולם ימתינו אולי לשיא עולמי חדש, בעוד הישראלים יסתפקו בקריטריון אולימפי ובשיפור שיאים אישיים.
שלושת הרצים הבכירים עם שמואלי 

במרתון הבכורה שלו, בינואר, בטבריה, מוגס סיים שני בין הישראלים בזמן של 2:18:28 שע'. באופן כללי אתלטים לא אוהבים לדבר על המטרות והיעדים שלהם בתחרויות. הם אינם אוהבים שמזכירים לאחר מכן כישלונות בעקבות העובדה שלא עמדו במטרות שהציבו לעצמם. מסיבה זו, בעיקר, הם לא אוהבים לדבר על יעדים ומטרות ברורות. יחד עם זאת קיימות מטרות ברורות בהתאם ליכולות המופגנות. מאז מרתון טבריה מוגס השקיע והזיע באימונים ובמחנה אימון כשמרתון ברלין היה היעד מלכתחילה. המטרה הברורה היא לרדת מ-2:17:00. המטרה הזו עומדת גם נגד עיניו של בריהון וובה. מאז קבע 2:17:17 במרתון רוטרדם ב-2011, לא הצליח הרץ המוכשר לשחזר את הישגו, לרוב, בעיקר בגלל פתיחה מהירה מדי של החצי הראשון שגרם לו להיתקל ב"קיר" הריצה מעבר לקילומטר ה-30.

בדומה למוגס, גם עבור מלקאמו ג'מבר ממכבי ראשל"צ המרתון בינואר היה מרתון הבכורה בו הוא קבע 2:22:19 שע'. למרות שסבל בתקופה האחרונה ממעט כאבים בשריר ההמסטרינג, גם ג'מבר, חניכו של רפי וישניצר, ינסה לקבוע את הקריטריון לריו.
אימונים אחרונים לקראת הזינוק 

זוהר זימרו שנמצא עם הרצים שלו בברלין, הפעם כמאמן, סיפר בסוף השבוע: "אנחנו בהכנות הסופיות שכוללות בעיקר שיחות מוטיבציה על מנת לעמוד ביעדים שלנו. איני מפתח ציפיות, וכך גם לא טסמה ובריהון. כולי תקווה שנחזור עם בשורה טובה ארצה. כמובן שזה לא סוד שהמטרה הראשונה היא לקבוע את הקריטריון, הרי החברה האלו לא עובדים כמו מטורפים בשביל כלום. אז כן, המטרה היא כמובן לעשות קריטריון ואחר-כך מה שיבוא יהיה מבורך". מוגס עצמו ניסה לשמור על נימה חיובית, אם כי ציין: "בכל זאת, לא אומרים מה אפשר לפני התחרות, כי אף פעם אי אפשר לדעת מה יקרה ואיך דברים יתפתחו".

 

בין הנשים שתי הרצות הבכירות של מכבי ת"א ושל המאמן דן סלפטר ירשמו את מרתון הבכורה שלהן. אזאוונט טקה וקורלימה לונה תנסנה, לפחות לטענת מאמנן, לרוץ באופן שמרני יחסית על תוצאה שתנוע סביב ה-2:45 שע'. כזכור הקריטריון האולימפי לנשים עומד על 2:42:00 שע'. רץ נוסף של סלפטר, אשר גם עבורו ברלין יהיה מרתון הבכורה הוא מארו טפרי. אחרי ה-1:08:17 שע' שקבע השנה בחצי מרתון, המטרה של טפרי לדברי מאמנו היא תוצאה סביב 2:20 שע'.

 

זהבה שמואלי שנמצאת עם 10 חניכיה, סיפרה שהאווירה מדהימה וההתרגשות עצומה. דרור מנור שעצר את השעון על 2:30:03 בטבריה השנה, מושיקו ישרים ששיפר אף הוא את שיאו השנה בטבריה כשקבע 2:32:35, שלומי לאון, אורן בועז ויתר הרצים שינסו לשפר את שיאם ולעמוד בגבולות הזמנים של בין 2:30 ל-2:40 שע'.

 

רצים ישראלים נוספים שראוי לעקוב אחריהם הם דב קרמר, אלכסיי מרצ'נקו שאת שיאו האישי, 2:35:58 שע' קבע ב-2014, ינסה להידבק לדבוקת ה-2:30.