מקום 7 כללי לאסטל ולאנו ו-20 לדניס וליא
שני זורקי הדיסקוס ממכבי תל-אביב התקשו להגיע לשיאם האישי לאור התנאים הלא קלים ששררו במהלך התח...

הקפיצה שהספיקה לגמר (צילום: ג'ירו מוצ'יזוקי)זה היה קצר, אבל הכי יעיל שיש. חנה קנייזבה-מיננקו קבעה בניסיון הראשון שלה במוקדמות הקפיצה המשולשת 14.27 (0.1-) ועלתה לגמר כשעברה ב-2 ס"מ את תוצאת הכניסה האוטומטית לגמר. שיאנית ישראל איבדה למעשה 23 ס"מ כשניתרה 3 ס"מ לפני קרש הקפיצה. מיד לאחר שיצאה עם שלוש קופצות נוספות שעלו לגמר כבר אחרי הניסיון הראשון – אולגה סלאדוחה האוקראינית, אולגה ריפאקובה הקזחית וקטרין איברגן הקולומביאנית – אמרה חנה: "אני מרגישה מצוין! רציתי שזה יהיה קצר ולשמחתי נכנסתי לגמר כבר אחרי הניסיון הראשון. חבל לבזבז אנרגיות חשובות במוקדמות. עכשיו אנוח היטב כדי להגיע לגמר הכי טוב שאני יכולה".

למעשה רק 5 קופצות קבעו תוצאה טובה מתוצאת הכניסה האוטומטית לגמר. לארבע שכבר הוזכרו קודם, ביניהם קנייזבה-מיננקו, הצטרפה גם גבריאלה פטרובה הבולגרייה – סגנית אלופת אירופה באולם, שקבעה בניסיון השלישי שלה את התוצאה האיכותית בתחרות המוקדמות כולה – 14.44 מ'.

למרות שעלתה לגמר כשדורגה במקום השביעי הכללי, יקטרינה קונבה הרוסיה – אלופת אירופה באולם וסגנית אלופת העולם ממוסקבה – הפתיעה בחולשתה כשהרחיקה בניסיון הטוב ביותר שלה במוקדמות ל-14.12 מ'. מסתבר שגם לקופצת שכבר קבעה השנה 15.04 מ', מותר לעיתים להחמיץ. אל תבנו על כך לגמר!

שונה, אבל דומה

בכל תחרות גדולה שואלים עצמם המומחים מדוע כל הרצים משחקים לידיו של מו פארה? לא ברור אם קיימת תשובה. הערב הובהר דבר נוסף – גם כאשר משנים את הטקטיקה, פארה, כך מסתבר, הוא הטוב שברצי הארוכות על המסלול, לפחות בתקופה הזו. הפעם הקצה היה מהיר בהרבה. מאז ימיו של קנניסה בקלה שניצח באליפויות הגדולות בזמנים מהירים מ-27 דק', האליפויות ב-2011 וב-2013 הסתיימו עם 27:13.81 ו-27:21.71 בהתאמה, ואילו במשחקים האולימפיים בלונדון זה נגמר עם 27:30.42. אז הערב הייתה זו בהחלט אחת התחרויות היותר מהירות בגמר ה-10,000 מ' של השנים האחרונות. למרות ששלישייה קנייתית הקיפה אותה ועשתה, לדבריו עבודה טובה, הוא זה שיצא בסוף עם ידו על העליונה, שוב! עם אותה הבעת פנים שכולה כאילו אומרת '10,000 מ' רצים 25 סיבובים ובסוף אני מנצח!'. הפנומן הבריטי עשה זאת שוב, הפעם ב-27:01.13 דק' בממוצע של 2:42.11 דק' לכל קילומטר, כאשר את הקילומטר האחרון הוא עבר ב-2:28.81 דק'. הקנייתים ג'פרי קמוורור, פול טאנוי ובדאי מוצ'ירי, וגיילן ראפ האמריקני רצו עם פארה כל הדרך. כ-1500 מ' לסיום קמוורור עשה מהלך, אבל פארה לא נתן לו לברוח לו. הראשון שנשר מהחבורה היה ראפ שהקצב המהיר "שבר" אותו, והוא נותר מאחור, והותיר את המאבק בין הבריטי לשלושת הקנייתים. מוצ'ירי היה השני "ליפול", אבל הסוף כאילו כבר ידוע מראש. קמוורור, למרות שנתן לפארה מאבק ראוי, סיים שני – 63 מאיות אחרי פארה, ואילו טאנוי שזכה בארד עשה זאת עם 27:02.83 דק'. מוצ'ירי סיים רביעי בתוצאה 27:04.77, ואילו ראפ התשוש חצה את קו הגמר חמישי ועם 27:08.91 דק' המהווים עבורו את הישג השנה. 
פארה הוסיף לארון תואר נוסף (צילום באדיבות IAAF)   

 

השדרוג של שוואניץ

אלופת אירופה וסגנית אלופת העולם ממוסקבה השלימה הערב את השדרוג הסופי כשזכתה באליפות העולם הראשונה בקריירה. אמנם האלופה היוצאת, ואלרי אדמס מניו זילנד אינה כשירה ולא הגיעה לאליפות, אבל את החסרים לא סופרים באירועים כאלו, ובטח שאת שלוואניץ החוסר של אדמס לא יפחית מגודל ההישג. הגרמנייה קבעה בהדיפה השלישית שלב 20.37 מ' שהקנתה לה את הזהב, אחרי שחלפה ב-7 ס"מ על פניה של חביבת הקהל, הסינית ליג'יאאו גונג שכבר בהדיפה הראשונה שלה (20.30) העניקה למארחים את המדליה הראשונה באליפות. מישל קרטר האמריקנית זכתה בארד עם 19.76 מ'.

שוואניץ ניצלה את היעדרה של אדמס לתואר העולמי (צילום באדיבות IAAF)

הזוכה הצעיר בתולדות המרתון באליפויות העולם

16 שנים אחרי שהיילה גברסלאסי עשה היסטוריה כשהפך לרץ היחיד בהיסטוריה לזכות בארבעה תארים עולמיים ב-10,000 מ', עשה היום (שבת) גברסלאסי אחר היסטוריה, גירמאי גברסלאסי שזכה במדליית הזהב הראשונה באליפות העולם ה-15 בבייג'ין, אבל ייזכר אולי בזכות עובדת היותו הזוכה הצעיר בהיסטוריה במקצוע כביש (ריצה והליכה מהירה) והאריתראי הראשון לזכות במדליית זהב באליפות העולם. הרץ בן ה-19 רשם בעבר הישגים סבירים בתחרויות בינלאומיות גדולות: מקום שביעי באליפות העולם 2013 במרוצי שדה ומקום זהה באליפות העולם 2014 בחצי מרתון. אולם מעבר לכך, אפילו סוכנו, ג'וס הרמנס – שהיה אף מורה הדרך של גברסלאסי הגדול – לא ציפה לתוצאה כזו ערב התחרות. "ציפיתי מקום בין 5 הראשונים כי ידעתי שהוא בכושר מצוין, אבל ניצחון היה בהחלט תוצאה לא צפויה", ציין הרמנס. "ציפיתי להרבה יותר מסטפן קיפרוטיץ' מאוגנדה (אלוף העולם והאלוף האולימפי, א.ב). אבל כשנתתי לו את הבקבוק מים בקילומטר ה-40, הבחנתי שיש בו עדיין טריות, ורק אז הבנתי שיש לו סיכוי לזכות בזהב".

 

למרות שהוא מגיע ממדינה בעלת היסטוריה גאה בריצות ארוכות, אף אריתראי לפני גברסלאסי לא הצליח להגיע לראש דוכן המדליות באליפויות העולם בעבר. זרסנאי טדסה היה היחיד שזכה במדליה באחת מה-14 המהדורות עד כה כשזכה בכסף בריצת ה-10,000 מ' ב-2009.

שם מחייב ועשיית ההיסטוריה של גברסלאסי הצעיר במרתון (צילום באדיבות IAAF) 

גברסלאסי שחצה את קו הגמר בתוך אצטדיון קן הציפור ב-2:12:28 ש', אמר במסיבת העיתונאים: "ידעתי שאני יכול לנצח בקילומטר ה-34 כשפתחתי צעד ונטשתי את הדבוקה בה רצתי", ולא התאפק והוסיף, "התחרות הזו הוכיחה לי שאם עובדים קשה, אפשר להשיג כל מטרה שמכוונים אליה".

 

ימאנה צגאי מאתיופיה סיים שני (2:13:08) ומוניו סולומון מוטאי מאוגנדה שלישי (2:13:30). רוג'רו פרטילה האיטלקי כמעט הפתיע כשסיים רביעי ב-2:14:23 וסיים ראשון בין שני איטלקים בתוך העשירייה הראשונה, כשדניאלה מאוצ'י, אלוף אירופה מציריך סיים שמיני (2:14:54). מרק קוריר היה הרץ היחיד מקניה – מעצמת הריצות הארוכות – מבין שלושה שזינקו שחצה את הקו הגמר בתוצאה 2:21:20 והסתפק במקום ה-22. שני התותחים הקנייתים הכבדים: דניס קימטו ו-ווילסון קיפרוטיץ' ויתרו ופרשו. "לא הופתעתי שהמועמדים הבכירים מקניה, קיפסאנג וקימטו לא סיימו את המרתון", הוסיף אלוף העולם הטרי והוסיף, "דברים כאלו קורים. אפילו אתלטים חזקים יכולים להיתקל באתגרים קשים. המרתון הזה שונה כל כך ממרתוני הערים הגדולים בהם יש מכתיב קצב עד הקילומטר ה-25 או ה-30 ואתה צריך לרוץ לבד רק 12 ק"מ. כאן זה קשה הרבה יותר. אבל אנחנו, האריתראים, לעולם לא מוותרים עד קו הגמר".